Smoothie zaspokaja zapotrzebowanie witaminowe organizmu. Jest fantastycznym rozwiązaniem dla osób przewlekle chorujących i tych, którzy borykają się z zaburzeniami trawiennymi. Bogate w błonnik wspomaga pracę jelit i jednocześnie dostarcza substancji odżywczych. Wprowadzone do codziennego menu, regeneruje i odżywia.

Składniki:

  • 50 g umytego, osuszonego, pozbawionego łodyg jarmużu
  • 200-300 g obranego i pokrojonego na mniejsze cząstki ananasa
  • 1 duże jabłko
  • kawałek świeżego imbiru (ok. 1 cm)
  • opcjonalnie: miód, świeży sok z jabłek, siemię lniane
  1. Jarmuż, ananas i obrane jabłko bez gniazd nasiennych umieszczamy w blenderze i miksujemy na gładką masę.
  2. Ewentualnie dosładzamy odrobiną miodu.
  3. Można również dodać siemię lniane wcześniej zalane wrzątkiem. Wówczas konsystencja może być gęstsza i z pomocą przyjdzie nam sok ze świeżych jabłek.

Smacznego!

O Autorze

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dietetyk kliniczny, publicysta prasowy i redaktor telewizyjny. Założycielka i liderka Klubu Medycyny Funkcjonalnej. Współtworzy Polską Akademię Zdrowia. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego. Jest autorką wykładów i szkoleń poświęconych diagnostyce i leczeniu chorób przewlekłych. Tłumaczy badania medyczne. Prowadzi konsultacje żywieniowe i układa indywidualne plany leczenia funkcjonalnego. Jest autorką niezliczonych artykułów naukowych. Pisze dla magazynu E!STILO i prowadzi autorskiego bloga www.paleolifestyle.pl

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany