Uchodzi na najzdrowszą z kasz. Jej właściwości prozdrowotne są nie do ocenienia. Wzmacnia nerki i wpływa korzystnie na pracę żołądka, śledziony – trzustki oraz nawilża wewnętrzną suchość, która objawia się poprzez suchą skórę, spierzchnięte usta, dość częste pragnienie, suchy nos i gardło oraz suchy kaszel.

Osoba, której dotyczy taki stan organizmu zwykle jest szczupłej budowy ciała i mogą towarzyszyć jej zaparcia. Tradycyjna Medycyna Chińska określa taki stan jako niedobór Yin, który szczególnie wpływa na płuca. Jednym z najlepszych rozwiązań zrównoważenia takiego stanu jest wyeliminowanie z życia codziennego produktów gorzkich i ziół.

Proso to jeden z wielu produktów, które nawilża suchość. Szczególnie pomocne okazuje się podczas towarzyszącej biegunki, najlepiej w formie uprażonej przed gotowaniem, przy wymiotach w postaci zupy lub kleiku a także, gdy pojawi się niestrawność oraz w cukrzycy.

Do największych zalet prosa należy odświeżenie oddechu poprzez zablokowanie rozwoju bakterii w ustach. Swoją sławę zawdzięcza właściwościom przeciwgrzybiczym w leczeniu infekcji Candida albicans, drożdżycy ustrojowej i nowotworów.

W kuchni korzystamy z prosa w formie kaszy, którą otrzymuje się poprzez mielenie, rozgniatanie lub walcowanie oraz kiełków. Ta ostatnia najlepiej sprawdza się w zastojach trawienia i pobudzeniu układu pokarmowego do produkcji enzymów trawiennych.

Jeśli zaliczasz się do grupy osób z oznakami poważnego osłabienia funkcji trawiennych, do których zaliczamy wodnisty stolec, zmagasz się z dolegliwościami ze strony układu odpornościowego oraz towarzyszy Ci zespół nieszczelnego jelita i choroby autoimmunizacyjne, kasza jaglana może zaostrzyć przebieg choroby. Warto ją wtedy wykluczyć czasowo.

O Autorze

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dietetyk kliniczny, publicysta prasowy i redaktor telewizyjny. Założycielka i liderka Klubu Medycyny Funkcjonalnej. Współtworzy Polską Akademię Zdrowia. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego. Jest autorką wykładów i szkoleń poświęconych diagnostyce i leczeniu chorób przewlekłych. Tłumaczy badania medyczne. Prowadzi konsultacje żywieniowe i układa indywidualne plany leczenia funkcjonalnego. Jest autorką niezliczonych artykułów naukowych. Pisze dla magazynu E!STILO i prowadzi autorskiego bloga www.paleolifestyle.pl

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany