Koktajle to świetny sposób na przemycenie do swojej diety większej ilości owoców i warzyw, a co za tym idzie – dostarczenie organizmowi witamin i antyoksydantów. Taki napój to również świetny sposób na ugaszenie pragnienia oraz ochoty na słodkie 🙂 Sprawdzi się świetnie w upalne dni.

Do takiego koktajlu możemy dodać wszystko, na co tylko mamy ochotę. A dzięki temu będzie on również kaloryczny i może zastąpić nam posiłek. Płynne posiłki są zazwyczaj lepiej trawione i mówi się, że są lepsze dla naszego organizmu, ponieważ dzięki temu nie czujemy się ociężali. Koktajl sprawdzi się idealnie na śniadanie, ale również jako przekąska. Dzisiaj pod lupę bierzemy banana oraz orzechy brazylijskie.

Dlaczego orzechy brazylijskie?

Orzechy te odznaczają się wysoką zwartością minerałów. Na jednego orzeszka przypada 8 mg wapnia, 19 mg magnezu, 36 mg fosforu, 33 mg potasu. Jednak orzechy brazylijskie ceni się głównie ze względu na wysoką zawartość selenu, którego zawierają najwięcej ze wszystkich orzechów. Mówi się, że jeden orzech może dostarczać go około 18 ug. Co oznacza, że aby dostarczyć dzienne zapotrzebowanie na selen wystarczy 4-5 orzeszków dziennie.

Banan – skarbnica witamin i minerałów

Sporo osób zastanawia się czy jeść banany, czy nie. A przecież to dużo kalorii, a przecież same cukry. Otóż, okazuje się, że dzięki sporej ilości zawartych witamin i minerałów, banany powinny znajdować się w codziennym menu każdego człowieka.

W bananie, który waży około 100 g, jest aż 358 mg potasu. Są to naprawdę imponujące ilości. A jak wiadomo, potas pomaga w normalizacji poziomu ciśnienia krwi. Dlatego szczególnie powinny spożywać go osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Jak wiadomo, banany zawierają dopaminę, która pozytywnie wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale dodatkowo na motywację i poprawę pamięci. W owocu znajdziemy także magnez, który jest znany ze swych antystresowych właściwości oraz uspokajającego wpływu na układ nerwowy. Dodatkowo, banan jest źródłem tryptofanu, który rozkładając się w organizmie, uwalnia serotoninę nazywaną hormonem szczęścia.

Banany zawierają również witaminę B6, która łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz łagodzi bóle podczas okresu, a dodatkowo pomaga w regulacji cyklu menstruacyjnego.

Jak widać istnieje wiele powodów dla których warto włączyć banany do codziennej diety. A z dodatkiem orzechów brazylijskich powstaje nam naprawdę świetna bomba witaminowa

Także zabieramy się do roboty!

Do przygotowania koktajlu potrzebujemy:

  • jeden dojrzały banan
  • 4 orzechy brazylijskie
  • mleko kokosowe
  • lód

Orzechy siekamy bardzo drobno. Banana blendujemy na papkę. Dolewamy mleko, wsypujemy orzeszki, mieszamy jeszcze chwilę do powstania gładkiej masy i gotowe 🙂