Przez jednych wychwalany, inni mają do niego stosunek sceptyczny a jeszcze inni w ogóle ignorują fakt jego istnienia. To prawda, że jest bogaty w witaminy i minerały. Ma działania kojące i regenerujące. Pomaga w wielu procesach biochemicznych. A wszystko to zawdzięcza swoim składnikom, do których, w naszym przypadku, należą:

 • Niełuskane pestki dyni
 • Niełuskane pestki słonecznika
 • Siemię lniane

Nieocenionymi stają się łupiny ziaren dyni, które zawierają kukurbitacynę wykazującą duże właściwości antytoksyczne, wspierając jednocześnie organizm konsumenta. Największe stężenie występuje w świeżych ziarnach o bardzo miękkich łupinach. Ponadto pestki dyni zawierają fosfor, selen, żelazo, magnez, cynk, miedź , mangan, witaminę E oraz witaminy z grupy B takie jak B1 i B2. Na uwagę również zasługuje ogromna ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i lecytynie, obecnej w każdej komórce naszego ciała.

Pestki słonecznika posiadają jeden z ważniejszych kwasów – linolowy, którego ludzki organizm nie wytwarza i dostarczamy go z pożywieniem. Zwany jest potocznie witaminą F a jego niedobory są widoczne gołym okiem: przedwczesne siwienie, łuszczenie małżowin usznych, przewlekłe stany zapalne powiek i spojówek, pękanie warg i kącików ust, plamki na płytkach paznokciowych, nadżerki tudzież skłonność do nich. Warto w tym miejscu wymienić również korzyści płynące z zawartych w nich i ich łupinach substancji odżywczych, takich jak: cynk, wapń, potas czy magnez, szereg witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D i E, a także witaminy B1, B2, B3, B5, B6 czy też błonnik.

Siemię lniane z kolei jest bombą substancji odżywczych, do których zalicza się:

 1. Amigdalinę, potocznie zwaną witamina B17
 2. Lecytynę
 3. Fitosterole
 4. Flawonoidy
 5. Fitoestrogeny
 6. cynk
 7. substancje śluzowe i oleiste działające osłonowo na ściany przewodu pokarmowego, a także nawilżające śluzówkę dróg oddechowych
 8. kwasy tłuszczowe omega-3 (dzięki dużej zawartości witaminy E, kwasy tłuszczowe nie utleniają się jak w przypadku

Należy pamiętać, że nasiona winno mielić się tuż przed samym spożyciem. Posiadają one szereg pozytywnych właściwości tylko, gdy tli się w nich życie. Wpływ takich czynników środowiskowych jak światło i reakcje z tlenem osłabiają ich aktywność.

Mimo wielu zalet i korzyści koktajl błonnikowy nie jest przeznaczony dla wszystkich. W przypadku osób z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, jak:

 • choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy
 • stany zapalne żołądka, dróg żółciowych, trzustki i jelit
 • nieżyty przewodu pokarmowego
 • stany niedoboru substancji odżywczych – witamin, minerałów czy białka

Kobiety w ciąży jak i karmiące piersią również zaliczają się do grupy osób, dla których wpływ błonnika może okazać się niekorzystny.

 

Składniki:

 • 1 łyżka świeżo zmielonych pestek w łupinach dyni
 • 1 łyżka świeżo zmielonych pestek w łupinach słonecznika
 • 1 łyżka zmielonych ziaren siemienia lnianego
 • Owoc bądź warzywo

Sposób przygotowania:

 1. Umieszczamy wszystkie składniki w młynku do mielenia i mielimy na proszek.
 2. Przesypujemy do blendera i zalewamy wodą w takiej ilości, by zakryła proszek.
 3. Wszystko łączymy dodając, w moim przypadku banan i jagody.
 4. W zależności od ulubionej konsystencji możemy rozcieńczyć wodą lub zagęścić wybranym produktem.

Wskazówka:

Pamiętajmy o dobroczynnym wpływie orzechów, innych nasion, ostropestu plamistego, miodu, suszonych owoców a nawet cytryny, które to śmiało możemy wykorzystać do sporządzenia koktajlu.

UWAGA!

Osoby z zespołem jelita drażliwego i hemoroidami powinny wystrzegać się dużej ilości błonnika!

O Autorze

Life&Diet Coach, uzyskała dyplom Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierunku „Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych”. Specjalizuje się w żywieniu medycznym chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Założycielka i liderka Instytutu Medycyny Funkcjonalnej. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego. Prelegentka konferencji naukowych, dedykowanych zawodom medycznym w dziedzinie aktualnych metod leczenia i medycyny zintegrowanej. Ściśle współpracuje z lekarzami specjalizującymi się w neurologii, endokrynologii, medycynie bioinformacyjnej, Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i immunologii. Prowadzi konsultacje i terapie funkcjonalne w obszarach detoksu i oczyszczania organizmu, medycyny komórkowej, żywienia klinicznego i pracy z Ego, znanej jako rozwój osobisty. Układa indywidualne plany funkcjonalnego powrotu do zdrowia osobom chorującym na celiakię, chorobę Hashimoto, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby neurodegeneracyjne, chorobę Leśniowskiego – Crohna, colitis ulcerosa, chorobę Gravesa – Basedowa, choroby układu krążenia, nowotwory i wszelkie inne o charakterze przewlekłym. Członkini stowarzyszenia „Dziennikarze dla Zdrowia”. Wielokrotny gość audycji „Radiowa Klinika Zdrowia” w radiu RPL. Prowadzi autorskiego bloga www.paleolifestyle.pl. Pisze artykuły naukowe dla czasopisma E!STILO, Harmonia Życia oraz magazynu VIP. Współpracuje z cateringiem żywieniowym Slim Team w obszarze spersonalizowanych diet leczniczych. Tłumaczy badania medyczne i wybitnie łączy medycynę Wschodu i Zachodu.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany