Kombucza to prawdziwa fabryka niezbędnych witamin i minerałów, które są bardzo potrzebne ludzkiemu organizmowi. Należą do nich:

 • kwasy: kwas glukuronowy, prawoskrętny(L+), kwas mlekowy, kwas octowy, kwas jabłkowy, kwas winowy, kwas foliowy, śladowe ilości bursztynu, kwas malonowy, kwas cytrynowy, kwas szczawiowy
 • minerały:  żelazo, magnez, sód, potas, wapno, miedź, cynk i inne pierwiastki śladowe
 • witaminy: B1, B2, B3, B6, B12 i C.

Dzięki tak bogatym składnikom wpływa na wzmocnienie układu immunologiczego, wspomaga leczenie łuszczycy, hamuje rozwój bakterii gnilnych i patogennych, wpływa na regulację przemiany materii, działa odtruwająco na organizm, hamuje rozwój grzybiczych zapaleń jelit (drożdże kandydoza), przeciwdziała zaburzeniom gospodarki kwasowo – zasadowej organizmu, wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej, reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko nowotworów, łagodzi objawy reumatyczne i astmatyczne, przywraca mikroflorę bakteryjną jelit, wzmacnia organy i ich funkcje życiowe oraz pobudza ślinę i soki trawienne w żołądku i trzustce przyspieszając perystaltykę jelit.

 

Składniki:

 • Grzybek herbaciany
 • Herbata
 • Woda
 • Miód
 • Szklane naczynie
 • Przewiewny materiał

 

 1. Gotujemy wodę i parzymy herbatę.
 2. Słodzimy miodem, około 100ml miodu na litr herbaty.
 3. Studzimy płyn do temperatury 20-25°C.
 4. Przelewamy płyn do naczynia, w którym będzie się odbywał proces fermentacji (koniecznie szklane).
 5. Dodajemy zaczyn (gotowy napój z Kombuchy z poprzedniej fermentacji, ok. 10% w stosunku do całej ilości).
 6. Umieszczamy w naczyniu kulturę grzyba Kombuchy.
 7. Przykrywamy naczynie oddychającym czystym materiałem przepuszczającym powietrze i zabezpieczamy gumką.
 8. Umieszczamy naczynie w ciemnym (z dala od bezpośredniego światła), przewiewnym i ciepłym miejscu na 7 do 10 dni (temp. 20°C – 30°C; temperatura idealna wynosi około 27 °C);
 9. Zatrzymamy fermentację poprzez wyjęcie kultury z napoju (stary grzyb, który może osiąść na dnie lub pływać w napoju lub być pod powierzchnią oraz nawą kulturę, która wytworzy się na powierzchni jako galaretowata substancja o kształcie wylotu naczynia).
 10. Grzyba płuczemy w letniej wodzie i ponownie umieszczamy w nowej herbacie z cukrem i zaczynem (warstwy z kolejnych fermentacji, które tworzą kulturę można rozdzielić i użyć do nowej fermentacji; z upływem czasu najstarsze warstwy nabiorą ciemnego koloru i należy wtedy je usunąć).
 11. Otrzymany z fermentacji napój przelewamy przez sitko do butelek wypełniając je do samego brzegu i szczelnie zamykamy oraz umieszczamy w lodówce na min. 5 dni.
 12. Napój jest gotowy (najlepiej smakuje schłodzony).

 

Wskazówka:

Grzybek nie może mieć kontaktu z metalami. Zaleca się korzystanie z naczyń szklanych, porcelanowych bądź drewnianych.

Na zdrowie !

O Autorze

Life&Diet Coach, uzyskała dyplom Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierunku „Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych”. Specjalizuje się w żywieniu medycznym chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Założycielka i liderka Instytutu Medycyny Funkcjonalnej. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego. Prelegentka konferencji naukowych, dedykowanych zawodom medycznym w dziedzinie aktualnych metod leczenia i medycyny zintegrowanej. Ściśle współpracuje z lekarzami specjalizującymi się w neurologii, endokrynologii, medycynie bioinformacyjnej, Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i immunologii. Prowadzi konsultacje i terapie funkcjonalne w obszarach detoksu i oczyszczania organizmu, medycyny komórkowej, żywienia klinicznego i pracy z Ego, znanej jako rozwój osobisty. Układa indywidualne plany funkcjonalnego powrotu do zdrowia osobom chorującym na celiakię, chorobę Hashimoto, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby neurodegeneracyjne, chorobę Leśniowskiego – Crohna, colitis ulcerosa, chorobę Gravesa – Basedowa, choroby układu krążenia, nowotwory i wszelkie inne o charakterze przewlekłym. Członkini stowarzyszenia „Dziennikarze dla Zdrowia”. Wielokrotny gość audycji „Radiowa Klinika Zdrowia” w radiu RPL. Prowadzi autorskiego bloga www.paleolifestyle.pl. Pisze artykuły naukowe dla czasopisma E!STILO, Harmonia Życia oraz magazynu VIP. Współpracuje z cateringiem żywieniowym Slim Team w obszarze spersonalizowanych diet leczniczych. Tłumaczy badania medyczne i wybitnie łączy medycynę Wschodu i Zachodu.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany