Należy do nienasyconych kwasów tłuszczowych i jak większość organicznych kwasów, ma nieocenione właściwości grzybobójcze. Od wieków jest wykorzystywany jako środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy do produkcji mydeł. W ciągu ostatnich 50 lat znalazł zastosowanie zarówno w procesach in vitro, jako inhibitor drożdży i pleśni w produktach spożywczych oraz w medycynie jako miejscowy i ogólnoustrojowy lek przeciwgrzybiczy. Badania wykazały, że jest 6 razy skuteczniejszy od kwasu kaprylowego, odnosząc tym samym spektakularne efekty w utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej jelit i pochwy.

Grzybobójcze działanie kwasów tłuszczowych zostało dobrze udokumentowane z czego jasno wynika, że kwas undecylenowy stosuje się z sukcesami w leczeniu wewnętrznych chorób o podłożu grzybiczo – drożdżakowym, czego przykładem jest Candida, chociażby w USA. W Polsce kwas undecylenowy dostępny jest w aptekach tylko w preparatach przeznaczonych do użytku zewnętrznego. A szkoda. Marnujemy szansę na powrót do zdrowia wielu milionów ludzi. Candida leży u podłoża przyczyny wielu schorzeń nie tylko tych o podłożu autoimmunologicznym. Z uwagi na swój nieprzyjemny smak i zapach, kwas undecylenowy zastąpiono solami wapnia, magnezu i sodu z tego kwasu. Niestety przeciwgrzybicze działanie tych soli przy pH powyżej 6,0 wykazuje się mniejszą aktywnością. Może to być związane z tłumieniem jonizacji soli.

facebook-32x32 W każdym razie jedno jest pewne, z badań wynika, iż osoby posiadające alkaliczny odczyn pH przewodu pokarmowego znajdują się w grupie ryzyka osób, u których nastąpił niekontrolowany rozrost Candidy. Warto to sprawdzić przy pomocy nieinwazyjnego testu, który przeprowadza się od razu po przebudzeniu i polega na splunięciu do wcześniej przygotowanej szklanki z wodą i odczekaniu kwadransa. Po tym czasie zakręcamy szklanką i sprawdzamy plwocinę. Jeśli pozostała na górze, wszystko ok. Oczyszczamy układ pokarmowy profilaktycznie. Jeśli wytworzyły się języki i ciężar opadł na dno, wówczas otrzymujemy od swojego organizmu sygnał do działania. Najlepiej natychmiast. To długi proces i tak naprawdę praktyka winna towarzyszyć nam do końca życia, dlatego proponuję wprowadzenie kolejnego, codziennego rytuału w postaci oczyszczania organizmu sokiem, miksturą, dietą, suplementacją, etc. Według Waszego uznania.

Do najważniejszych zadań kwasu undecylenowego należy zahamowanie morfogenezy Candida. Badania opublikowane w Journal of American Medical Association jasno wskazują na związek między zakażeniem drożdżakowym pochwy a przerostem Candidy w przewodzie pokarmowym. Stąd dalece idące wnioski w kierunku rzekomej niepłodści i braku potomstwa. A jak już przy dzieciach jesteśmy, z badań przeprowadzonych na kobietach karmiących swoje pociechy piersią wynika, iż podawanie matkom kwasu undecylenowego może zapobiec występowaniu pleśniawek u dzieci i korzystnie wpłynąć na równowagę jelitową.

Wykazano również fenomenalne właściwości kwasu undecylenowego w przypadku wirusa opryszczki. Osoby przyjmujące kwas undecylenowy zanotowały spadek częstotliwości ataku wirusa oraz osłabiony i skrócony czas aktywności wirusa. Jednak działanie przeciwwirusowe uznano jako krótkotrwałe i zależne od etapu ataku wirusa.

Już małe dawki kwasu undecylenowego i jego sole stanowią duże wyzwanie dla zagrzybiałych organizmów. Na rynku światowym dostępne są produkty terapeutyczne występujące w postaci kapsułek, proszku i żelowych tabletek. Proponowane dawki są bezpieczne i nie przekraczają zalecanych dawek. W przypadku osób dorosłych dzienne zapotrzebowanie zazwyczaj wynosi 450-750mg kwasu podzielone na trzy dawki.

Kwas undecylenowy w połączeniu z probiotykami, olejem z oregano, gorzknikiem kanadyjskim czy naparem Pao d’Arco skutecznie wspiera organizm w walce z rozrastającym się grzybem.

Źródło: http://www.altmedrev.com/publications/7/1/68.pdf

http://www.candidaplan.com/candida-plan/overview/

O Autorze

Life&Diet Coach, uzyskała dyplom Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierunku „Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych”. Specjalizuje się w żywieniu medycznym chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Założycielka i liderka Instytutu Medycyny Funkcjonalnej. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego. Prelegentka konferencji naukowych, dedykowanych zawodom medycznym w dziedzinie aktualnych metod leczenia i medycyny zintegrowanej. Ściśle współpracuje z lekarzami specjalizującymi się w neurologii, endokrynologii, medycynie bioinformacyjnej, Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i immunologii. Prowadzi konsultacje i terapie funkcjonalne w obszarach detoksu i oczyszczania organizmu, medycyny komórkowej, żywienia klinicznego i pracy z Ego, znanej jako rozwój osobisty. Układa indywidualne plany funkcjonalnego powrotu do zdrowia osobom chorującym na celiakię, chorobę Hashimoto, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby neurodegeneracyjne, chorobę Leśniowskiego – Crohna, colitis ulcerosa, chorobę Gravesa – Basedowa, choroby układu krążenia, nowotwory i wszelkie inne o charakterze przewlekłym. Członkini stowarzyszenia „Dziennikarze dla Zdrowia”. Wielokrotny gość audycji „Radiowa Klinika Zdrowia” w radiu RPL. Prowadzi autorskiego bloga www.paleolifestyle.pl. Pisze artykuły naukowe dla czasopisma E!STILO, Harmonia Życia oraz magazynu VIP. Współpracuje z cateringiem żywieniowym Slim Team w obszarze spersonalizowanych diet leczniczych. Tłumaczy badania medyczne i wybitnie łączy medycynę Wschodu i Zachodu.

Podobne Posty

2 komentarze

 1. Katarzyna

  Test z Candidy już dawno jest zatwierdzony jako nieskuteczny i nie dający podstaw do diagnozy mowiacej o przeroście Candidy

  Odpowiedz
  • Magda

   Byłoby fantastycznie, gdybyś podzieliła się z nami badaniami odnośnie swojego posta. Jestem daleka od nazywania testu diagnozą, gdyż z pewnością nie daje on 100% gwarancji i jednocześnie z moich obserwacji wynika, że jego wynik pokrywa się z diagnostyką lekarską.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany