O sylwetkę należy dbać nie tylko ze względów estetycznych, choć zazwyczaj to na nich skupiamy się najmocniej. To, jak prezentuje się skład Twojego ciała, bezpośrednio wpływa na stan Twojego zdrowia, ale też na Twoje rokowania na przyszłość. Otyłość jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, czyli taką, która powstaje w wyniku naszych „nowoczesnych” przyzwyczajeń i rozwoju cywilizacyjnego.

Do czego prowadzi otyłość?

Otyłość ma wiele potencjalnych powikłań. Długotrwale utrzymująca się otyłość znacznie zwiększa ryzyko rozwoju kolejnych chorób, z grupy tych cywilizacyjnych. Z otyłością często współwystępuje cukrzyca i nadciśnienie. Znacznie wzrasta wtedy ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów. Nierzadkie są tez zaburzenia natury psychicznej (m.in. depresja), gdyż nie tylko nadmierna masa ciała jest mocno stygmatyzowana w społeczeństwie, ale i zmiany biochemiczne sprzyjają gorszemu samopoczuciu.

Rola tkanki tłuszczowej

Jak już wcześniej sugerowałam, tłuszczyk pod skórą wpływa nie tylko na nasz wygląd. Komórki tłuszczowe mają całkiem sporą aktywność endokrynologiczną. Mogą one między innymi produkować prekursory do syntezy hormonów płciowych, w szczególności estrogenów, które jak może wiecie, w nadmiarze mocno sprzyjają odkładaniu się kolejnych warstw tłuszczu. Tłuszcz podskórny produkuje tez masę czynników prozapalnych, a długotrwały stan zapalny utrzymujący się w organizmie nie wróży nic dobrego. Nadmierna tkanka tłuszczowa zaburza również sygnalizację odpowiadającą za regulację głodu i sytości, a więc niestety, im otyłość jest większa, tym ciężej z niej wyjść.

Jak przeciwdziałać otyłości?

Podstawą jest odpowiednia edukacja żywieniowa, najlepiej już od najwcześniejszych etapów życia. Dzieci w domach przyswajają nawyki, które nierzadko zostają z nimi na całe życie. Ważna jest też edukacja formalna w szkołach, byśmy wiedzieli jak konkretnie wpływają na nas różne rodzaje pożywienia i co dzieje się ze zdrowiem, gdy nie kontrolujemy przyrostu tkanki tłuszczowej. W życiu dorosłym na pewno należy otaczać się ludźmi, z którzy rozumieją znaczenie dobrej diety i nie będą nam w niej przeszkadzać. A zasady zdrowego żywienia, umożliwiającego kontrolę masy ciała pozyskiwać można z odpowiednich merytorycznie książek, szkoleń, webinarów. Idealnym rozwiązaniem jest też konsultacja z dobrym dietetykiem, by na podstawie wywiadu ustalił najlepsze dla Ciebie zasady żywienia, które będą Ci służyć, ale też nie będą uciążliwe do utrzymania.